Allegany County
County
Board of Appeals Member
Brian Alderton
Dale Dickerhoof
Mark Farris
Bernard Wolters
Planning Commission Member
William Chesno
Breann D'Atri
Jon Loff
Steve MacGray
Municipal
Board of Appeals Member
City of Cumberland - Bernard Lechman
City of Frostburg - Constance Loucks
City of Frostburg - Tom Vogtman
City of Frostburg - Kevin Wagner
Planning Commission Member
City of Frostburg - Kristan Carter
City of Frostburg - Ray Rase
City of Frostburg - Adam Ritchey
City of Frostburg - Jeffrey Snyder
Anne Arundel County
County
Board of Appeals Member
Patsy Blackshear
Richard Forgo
John Fury
Mike Jacobs
Scott MacMullan
Maria Patterson
Planning Commission Member
Kendrick Faison
Sylvia Jennings
Municipal
Board of Appeals Member
City of Annapolis - Andrew Burnett
City of Annapolis - Nadine Chien
City of Annapolis - Bob Gallagher
City of Annapolis - Charlie Martorana
City of Annapolis - Michael Walsh
City of Annapolis - Christian Zazzali
Planning Commission Member
City of Annapolis - David DiQuinzio
City of Annapolis - William Herald
City of Annapolis - David Iams
City of Annapolis - George Matthews
City of Annapolis - Alex Pline
City of Annapolis - Ben Sale
City of Annapolis - Robert Waldman
Baltimore City
Municipal
Planning Commission Member
Baltimore City - Robin Allen
Baltimore City - Victor Clark
Baltimore City - Talib Horne
Baltimore City - Thomas Prevas
Baltimore County
County
Board of Appeals Member
Andrew Belt
Jason Garber
William McComas
Maureen Murphy
Planning Commission Member
Henry Callegary
Paul Hartman
Wayne McGinnis
Katie Pinheiro
Cathy Wolfson
Calvert County
County
Board of Appeals Member
Daniel Baker
John Ward
Planning Commission Member
Robert Reed
Municipal
Board of Appeals Member
Town of Chesapeake Beach - Warren LaHeist
Town of North Beach - Teresa Zanelotti-Whitten
Planning Commission Member
Town of Chesapeake Beach - Kathleen Berault
Town of Chesapeake Beach - Laura Blackwelder
Town of Chesapeake Beach - Jonathan Evans
Town of Chesapeake Beach - Cynthia Greengold
Town of Chesapeake Beach - Larry Jaworski
Town of Chesapeake Beach - Jeff Larsen
Town of North Beach - Kirk Betts
Town of North Beach - Jerome Hansen
Town of North Beach - Michael Hartman
Town of North Beach - Bill Heiner
Caroline County
County
Board of Appeals Member
Ben Butler
Mary Leavell
Planning Commission Member
Nancy Minahan
Charles Mosca
Keith Neal
Jeffrey Powell
John Schmidt
Derek Simmons
Municipal
Board of Appeals Member
Town of Denton - Florence Doherty
Town of Denton - Troy Livingstone
Town of Denton - Brian Tyler
Town of Denton - Harry Wyre
Town of Hillsboro - Allison Humphries
Town of Hillsboro - Roger Quicke
Town of Hillsboro - Ernst Selig
Town of Ridgely - Frank Hall
Town of Ridgely - Alfred Witkofsky
Town of Templeville - Shawn Knotts
Planning Commission Member
Town of Denton - Sue Cruickshank
Town of Denton - Joseph Mayer
Town of Denton - William Quick
Town of Denton - Doris Walls
Town of Federalsburg - Sharon Ewing
Town of Federalsburg - John Garlick
Town of Federalsburg - Mercedes Moyer
Town of Greensboro - Steve Fleegle
Town of Greensboro - Jim Harvey
Town of Greensboro - Bill Schaffner
Town of Greensboro - Terri Sprouse
Town of Henderson - Jesse Cook
Town of Hillsboro - Chelsea Benson
Town of Hillsboro - Jayne Fitzegarld
Town of Hillsboro - Meg Gallagher
Town of Hillsboro - Elaine Hoggard
Town of Preston - Steve Hildenbrand
Town of Ridgely - Rob McQuade
Town of Ridgely - Martin Sokolich
Town of Templeville - William Knotts
Carroll County
County
Board of Appeals Member
Gary Dunkleberger
Richard Simmons
Planning Commission Member
Eugene Canale
Michael Gosnell
Daniel Hoff
Richard Soisson
C. Richard Weaver
Jeffrey Wothers
Alec Yeo
Municipal
Board of Appeals Member
City of Taneytown - Lee Hand
City of Taneytown - Edith Kelso
City of Westminster - Edward Cramer
City of Westminster - Daniel Hoff
Town of Hampstead - Diane Barrett
Town of Hampstead - Vicki Watts
Town of Manchester - Christopher D'Amario
Town of Manchester - Joe Fortino
Town of Manchester - George Maurer
Town of Manchester - Shane Thomas
Town of Mount Airy - Keith Gehle
Town of Mount Airy - Kevin Jackson
Town of Mount Airy - Judi Stull
Town of New Windsor - Charlotte Hollenbeck
Town of Sykesville - William Mathis
Town of Union Bridge - Kimberly Eckard
Town of Union Bridge - Logan Grossnickle
Town of Union Bridge - Andrea Wilson
Planning Commission Member
City of Taneytown - Oliver Glass
City of Taneytown - Barry Guckes
City of Taneytown - James LeFaivre
City of Taneytown - George Naylor
City of Taneytown - James Parker
City of Taneytown - Bradley Wantz
City of Westminster - Kevin Beaver
Town of Hampstead - Sharon Callahan
Town of Hampstead - Kevin Malinowski
Town of Hampstead - Deborah Painter
Town of Manchester - Lawrence Burbank
Town of Manchester - Robert Graham
Town of Manchester - Scott Henderson
Town of Manchester - Henry Leskinen
Town of Manchester - Alex Perricone
Town of Mount Airy - Bill Butts
Town of Mount Airy - Leslie Dickinson
Town of Mount Airy - Tony Falletta
Town of Mount Airy - Bob King
Town of Mount Airy - Scott Sirchio
Town of New Windsor - Kevin Cornick
Town of New Windsor - Dwight Ricker
Town of New Windsor - Mark Schultz
Town of New Windsor - Drew Strine
Town of Sykesville - Julia Betz
Town of Sykesville - Ed Cinkole
Town of Sykesville - Michael Scheiner
Town of Sykesville - Phil Singleton
Town of Union Bridge - Amy Kalin
Town of Union Bridge - Thomas Long
Town of Union Bridge - Thomas Marble
Cecil County
County
Board of Appeals Member
Michael Linkous
Mark Saunders
Planning Commission Member
A. Johnston
Municipal
Board of Appeals Member
Town of Cecilton - Kimberly Dixon
Town of Cecilton - Stephen Duphily
Town of Charlestown - Ursula Boudart
Town of Charlestown - Richard Mahan
Town of Chesapeake City - Findley McCool
Town of Chesapeake City - Alan Myers
Town of Chesapeake City - Cynthia Ortt
Town of Chesapeake City - Marty Salmon
Town of Elkton - Shirley Hicks
Town of Elkton - Robert Olewine
Town of North East - Sarah "SJ" Anderson
Town of North East - Peg Hardin
Town of North East - Gabrielle Oldham
Town of North East - Maurice Tenney
Town of Perryville - Wayne Kommalan
Town of Perryville - William Malesh
Town of Perryville - Timothy Thompson
Town of Rising Sun - Bernie Chiominto
Planning Commission Member
Town of Cecilton - Joseph McNally
Town of Cecilton - Paul Obenshain
Town of Cecilton - Helen Zdrojewski
Town of Charlestown - Rob Busler
Town of Charlestown - Patsy Clements
Town of Charlestown - Rogers Clements
Town of Charlestown - Kenneth Confalone
Town of Charlestown - Dennis Taylor
Town of Charlestown - Loucretia Wood
Town of Chesapeake City - Lee Adams
Town of Chesapeake City - Trudy Carter
Town of Chesapeake City - Chris Haley
Town of Chesapeake City - William Staker
Town of Chesapeake City - George Still
Town of Chesapeake City - Fredrick Webster
Town of Elkton - David Fordyce
Town of Elkton - James Hutchinson
Town of Elkton - John Hutchison
Town of North East - Raymond Mitchell
Town of North East - Michael Nair
Town of Perryville - Henry Barrett
Town of Perryville - Tina Young
Town of Port Deposit - Chris Komisar
Town of Port Deposit - Sterling Shuman
Town of Rising Sun - Pauline Braun
Town of Rising Sun - Thom Gobble
Town of Rising Sun - Susan Himmer
Town of Rising Sun - Jo Ann Jamison
Charles County
County
Board of Appeals Member
Lynn Green
Brendan Moon
Derrick Terry
Damion Trasada
Planning Commission Member
Angela Sherard
Municipal
Board of Appeals Member
Town of Indian Head - Rickie Posey
Planning Commission Member
Town of Indian Head - Anita Sampson
Town of La Plata - Debra Posey
Town of La Plata - Matthew Simpson
Town of Sykesville - Charles McEvoy
Dorchester County
County
Planning Commission Member
William Giese
Laura Layton
Ralph Lewis
Municipal
Board of Appeals Member
City of Cambridge - William Clyde
Town of East New Market - Gary Blackstock
Town of East New Market - Jim Wood
Town of Hurlock - Lisa Bayliss
Town of Hurlock - James Collins
Town of Hurlock - Karen Dyda
Town of Hurlock - Gary Henry
Town of Hurlock - David Higgins
Town of Hurlock - Jack Lewis
Town of Hurlock - Betty Lowe
Town of Hurlock - Amber Lynch-Truxon
Town of Hurlock - Gary Seeds
Town of Secretary - Jerry Clark
Town of Vienna - Dewey Blades
Town of Vienna - Patrick Donoho
Town of Vienna - Thomas Jackson
Planning Commission Member
City of Cambridge - Jerry Burroughs
City of Cambridge - William Craig
City of Cambridge - Hubert Trego
Town of East New Market - Wayne Tanton
Town of Hurlock - Cederick Turner
Town of Oxford - James Reed
Town of Secretary - Sherry Bradley
Town of Vienna - Frank Gosnell
Frederick County
County
Board of Appeals Member
Donald Miller
Bob Sisson
Planning Commission Member
Terry Bowie
Craig Hicks
Joel Rensberger
Shannon Sperati
Sam Tressler
Municipal
Board of Appeals Member
City of Brunswick - Sandra Cole
City of Brunswick - Steven White
City of Frederick - James Racheff
Town of Emmitsburg - Ronald Lind
Town of Emmitsburg - Wayne Slaughter
Town of Emmitsburg - Dianne Walbrecker
Town of Middletown - Daphne Gabb
Town of Middletown - Alexander Kundrick
Town of Mount Airy - Keith Gehle
Town of Mount Airy - Kevin Jackson
Town of Mount Airy - Judi Stull
Town of Myersville - Curt Gendler
Town of New Market - Scot Morrow
Town of Thurmont - Kirby Delauter
Town of Thurmont - Richard Lee
Town of Thurmont - Jason West
Town of Walkersville - Vaughn Zimmerman
Town of Woodsboro - John Gibson
Planning Commission Member
City of Brunswick - Wayne Dougherty
City of Frederick - Kelly Russell
City of Frederick - Joan Strawson
Town of Burkitsville - Alexander Byrd
Town of Burkittsville - Rachel Carballo
Town of Burkittsville - Kevin Cromer
Town of Burkittsville - Rick Poloway
Town of Emmitsburg - Mark Long
Town of Middletown - Mark Carney
Town of Middletown - Richard Gallagher
Town of Middletown - David Lake
Town of Middletown - Bob Miller
Town of Middletown - Eric Ware
Town of Mount Airy - Bill Butts
Town of Mount Airy - Leslie Dickinson
Town of Mount Airy - Tony Falletta
Town of Mount Airy - Bob King
Town of Mount Airy - Scott Sirchio
Town of Myersville - Mark Etheridge
Town of Myersville - Robert Kundrick
Town of New Market - Anthony Bruscia
Town of New Market - Aaron Gordon
Town of New Market - Dennis Kimble
Town of New Market - Linda Spoales
Town of Thurmont - Randy Cubbedge
Town of Thurmont - Bryant Despeaux
Town of Thurmont - Viktor Kraenbring
Town of Thurmont - Randy Waesche
Town of Thurmont - James Wilkins
Town of Walkersville - Richard Brady
Town of Walkersville - Mike Kuster
Town of Walkersville - Tim Pollak
Village of Rosemont - Steve Harshman
Village of Rosemont - Thomas Watson
Garrett County
County
Board of Appeals Member
Robert Browning
Stephen Gnegy
Wayne Harman
William Ingram
Russell Sines
Bruce Swift
Planning Commission Member
Troy Ellington
Jeff Messenger
Tim Schwinabart
Municipal
Board of Appeals Member
Town of Accident - Shawn Fratz
Town of Accident - Dave Higdon
Town of Accident - Audra Shafer
Town of Friendsville - Robert Smith
Town of Friendsville - Kimberly Thomas
Town of Loch Lynn Heights - William Anderson
Town of Loch Lynn Heights - Clint Athey
Town of Loch Lynn Heights - Donna Callis
Town of Loch Lynn Heights - Ronald Friend
Town of Loch Lynn Heights - Anthony "Amo" Oliverio
Town of Oakland - Beverly Beard
Planning Commission Member
Town of Accident - Kelley Fratz-Grove
Town of Accident - Christine Johnson
Town of Accident - Frank Scaffido
Town of Friendsville - Michael Robinson
Town of Kitzmiller - Harold Anderson
Town of Kitzmiller - George Brady
Town of Kitzmiller - Rita Lambka
Town of Kitzmiller - Barbara McKenney
Town of Kitzmiller - Roger Welch
Town of Loch Lynn Heights - Wayne Callis
Town of Loch Lynn Heights - Janet Friend
Town of Loch Lynn Heights - Stella Rolf
Town of Oakland - Diane Donham
Town of Oakland - Paul Durham
Town of Oakland - Stanley Grimm
Town of Oakland - Joseph Hughes
Town of Oakland - Ed Panther
Town of Oakland - Gretchen Shaffer
Harford County
County
Board of Appeals Member
Andre Johnson
Planning Commission Member
Joel Gallihue
Aaron Penman
Diane Sengstacke
Maria Terry
Municipal
Board of Appeals Member
City of Aberdeen - Patrick Faircloth
City of Aberdeen - John Landbeck
City of Aberdeen - Amy Lindecamp
City of Havre de Grace - Candice Bossoli
City of Havre de Grace - Sam Cubberley
City of Havre de Grace - Charles Packard
City of Havre de Grace - Philip Powell
Town of Bel Air - Brian Adolph
Town of Bel Air - Clarence Fry
Town of Bel Air - Fran Johnson
Town of Bel Air - Diann Stumpf
Planning Commission Member
City of Aberdeen - Dominique Edwards
City of Aberdeen - Michael Hiob
City of Aberdeen - Jason Kolligs
City of Aberdeen - Terri Preston
City of Aberdeen - DeAunte Printup
City of Aberdeen - Amy Snyder
City of Havre de Grace - Michael Hitchings
City of Havre de Grace - Harry Miller
City of Havre de Grace - William Russell
City of Havre de Grace - Farhat Shah
Town of Bel Air - Don Coates
Town of Bel Air - Keith Powell
Town of Bel Air - Phil Raub
Town of Bel Air - Peter Schlehr
Howard County
County
Board of Appeals Member
Steven Hunt
John Lederer
Kent County
County
Board of Appeals Member
Patricia Horsey
Al Townsend
Planning Commission Member
William Crowding
F. Joseph Hickman
Kim Kohl
Elizabeth Morris
James Saunders
William Sutton
Municipal
Board of Appeals Member
Town of Betterton - Dr. Joseph Stock
Town of Chestertown - Steve Atkinson
Town of Chestertown - Lanny Parks
Town of Galena - John Dwyer
Town of Galena - William Graham
Town of Galena - S. Richard Powell
Town of Rock Hall - Anna Riggin
Town of Rock Hall - Jerry Spence
Town of Rock Hall - Joe Strollo
Planning Commission Member
Town of Betterton - Diane LeClair
Town of Betterton - Helen Sanders
Town of Chestertown - Owen Bailey
Town of Chestertown - Paul Showalter
Town of Galena - Kathleen Billmire
Town of Galena - Robert Chipriano
Town of Galena - Edward Macchione
Town of Galena - Sarah Merrell
Town of Millington - Patty Cartagena-Santiago
Town of Millington - Sam Johnston
Town of Millington - Joyce Morales
Town of Millington - Maurice Morton
Town of Rock Hall - Victor Costa
Town of Rock Hall - Gerald Creighton
Town of Rock Hall - Cathy Jayne
Town of Rock Hall - David Mayne
Town of Rock Hall - Allen Riley
Montgomery County
County
Board of Appeals Member
Stanley Boyd
Katherine Freeman
Bruce Goldensohn
Mary Gonzales
John Pentecost
Planning Commission Member
Tina Patterson
Municipal
Board of Appeals Member
City of Gaithersburg - Ashley Manuel
City of Gaithersburg - Carol Rieg
City of Gaithersburg - Emil Wang
City of Gaithersburg - Gary Young
City of Rockville - Roy Deitchman
City of Rockville - Peter Mork
Town of Barnesville - Paul LePine
Town of Laytonsville - Jacob Cecere
Town of Poolesville - Pilar Garrett
Town of Poolesville - Ralph Hitchens
Town of Poolesville - Dennis Minor
Town of Washington Grove - Christine Dibble
Town of Washington Grove - Marc Hansen
Planning Commission Member
City of Gaithersburg - John Bauer
City of Gaithersburg - Sharon Cantrell
City of Gaithersburg - Matthew Hopkins
City of Gaithersburg - Lloyd Kaufman
City of Gaithersburg - Philip Wessell
City of Gaithersburg - Danny Winborne
City of Rockville - Anne Goodman
City of Rockville - Donald Hadley
City of Rockville - Sarah Miller
City of Rockville - John Tyner
Town of Barnesville - Mildred Callear
Town of Barnesville - Cynthia Jennings
Town of Barnesville - Meg Menke
Town of Barnesville - Judy Stone
Town of Brookeville - Michel Booz
Town of Brookeville - Margaret Kay
Town of Laytonsville - Brendan Deyo
Town of Laytonsville - Timothy Shortley
Town of Laytonsville - Pete Stadler
Town of Laytonsville - Eric Wenger
Town of Poolesville - Lexie Huber
Town of Poolesville - Amanda Leichliter
Town of Poolesville - Martin Radigan
Town of Poolesville - Calvin Sneed
Town of Washington Grove - Charlie Challstrom
Town of Washington Grove - Jonathan Cohen
Town of Washington Grove - Robert Johnson
Town of Washington Grove - Deb Mehlferber
Prince George's County
County
Board of Appeals Member
Anastasia Johnson
Bobbie Mack
Albert Scott
Planning Commission Member
Dorothy Bailey
Krystiana Bonheur
Manuel Geraldo
Elizabeth Hewlett
Shuanise Washington
Municipal
Board of Appeals Member
City of Greenbelt - Donald Martin
City of Greenbelt - Steven Skolnik
City of Laurel - Marlene Collins
City of Laurel - Brian Lee
City of Laurel - Mary Leszcz
City of Laurel - Dennis Whitley
City of New Carrollton - Belinda Blake
Prince George's County - Barbara Stone
Planning Commission Member
City of Bowie - Lisa Avery
City of Bowie - Michael Byrd
City of Bowie - James Golato
City of Bowie - Carl Schuettler
City of Bowie - Ronald Skotz
City of Bowie - Deidre Trass
City of College Park - Llatetra Brown Esters
City of College Park - Santosh Chelliah
City of College Park - James McFadden
City of Greenbelt - George Branyan
City of Greenbelt - Keith Chernikoff
City of Greenbelt - Nelson Galeano
City of Greenbelt - Brian Gibbons
City of Greenbelt - Sheldon Goldberg
City of Greenbelt - Sandra Lange
City of Greenbelt - Ann Lombardi
City of Laurel - John Kish
City of Laurel - Bill Wellford
City of Laurel - G. Rick Wilson
Queen Anne's County
County
Board of Appeals Member
Howard Dean
Kenneth Scott
Planning Commission Member
Teddy Baker
Municipal
Board of Appeals Member
Town of Centreville - Frederick Beu
Town of Centreville - Donald Dawkins
Town of Church Hill - Mark Brooks
Town of Church Hill - John Griffin
Town of Church Hill - Francis Jester
Town of Church Hill - Al Mathwich
Town of Queen Anne - Mike Mattox
Town of Queenstown - Patricia Bowell
Town of Queenstown - John Fitzgerald
Town of Templeville - Shawn Knotts
Planning Commission Member
Town of Barclay - Norman Clough
Town of Centreville - R. Anderson
Town of Centreville - Darren Brown
Town of Centreville - Joseph Cichocki
Town of Church Hill - Edward Raffetto
Town of Millington - Patty Cartagena-Santiago
Town of Millington - Sam Johnston
Town of Millington - Joyce Morales
Town of Millington - Maurice Morton
Town of Queen Anne - Francis Breeding
Town of Queen Anne - Jack Gibson
Town of Queen Anne - Don Hoover
Town of Queenstown - John Bowell
Town of Queenstown - Loretta Hohmann
Town of Queenstown - Matthew Reno
Town of Sudlersville - Susan Elter
Town of Sudlersville - Faye Williams
Town of Templeville - William Knotts
Somerset County
County
Board of Appeals Member
Andrew Baines
Isaac Ballard
Donald Price
Planning Commission Member
Glenn Ains
Robert Fitzgerald
Kathleen Garton
James Mullen
Carol Samus
Municipal
Board of Appeals Member
Town of Princess Anne - Peggy Gardner
Planning Commission Member
Town of Princess Anne - Weldon Corbin
Town of Princess Anne - John Spicer
St. Mary's County
County
Board of Appeals Member
John Brown
Lynn Delahay
Daniel Ichniowski
D. Wayne Miedzinski
Rich Richardson
Planning Commission Member
Joseph Fazekas
Joseph St. Clair
Joseph Van Kirk
Municipal
Board of Appeals Member
Town of Leonardtown - John Candela
Town of Leonardtown - Darren Meyer
Planning Commission Member
Town of Leonardtown - Heather Earhart
Town of Leonardtown - Jean Moulds
Talbot County
County
Board of Appeals Member
Phillip Jones
Paul Shortall
Planning Commission Member
William Boicourt
Lisa Maria Ghezzi
Michael Strannahan
Municipal
Board of Appeals Member
Town of Easton - Gary Molchan
Town of Easton - Tom Moore
Town of Oxford - Susan Botkin
Town of Oxford - Susan Campbelll
Town of Oxford - Christina Tochko
Town of Queen Anne - Mike Mattox
Town of St. Michaels - Douglas Rollow
Planning Commission Member
Town of Easton - Don Cochran
Town of Easton - Jennifer Dindinger
Town of Easton - Victoria McAndrews
Town of Easton - Richard Tettelbaum
Town of Easton - Paul Weber
Town of Oxford - David Baker
Town of Oxford - Cheryl Lewis
Town of Oxford - Stephen Mroczek
Town of Oxford - James Reed
Town of Queen Anne - Francis Breeding
Town of Queen Anne - Jack Gibson
Town of Queen Anne - Don Hoover
Town of St. Michaels - Carol Parlett
Town of Trappe - Norman Fegel
Town of Trappe - Edgar Harrison
Town of Trappe - Scott Metje
Town of Trappe - Robert Quidas
Washington County
County
Board of Appeals Member
Tracie Felker
Paul Fulk
Robert Meyers
Jay Miller
John Rinehart
Planning Commission Member
Andrew Bowen
Dennis Reeder
Terry Reiber
Clint Wiley
Municipal
Board of Appeals Member
City of Hagerstown - Andrew Durham
City of Hagerstown - Janice Kelsh
City of Hagerstown - Brian Kurtyka
Town of Funkstown - Barry Warrenfeltz
Town of Hancock - Michael Faith
Town of Hancock - Michael Wolford
Town of Keedysville - Gary Beachley
Town of Sharpsburg - Jacob Martz
Town of Smithsburg - Mark Barnhart
Town of Smithsburg - Randy Dick
Town of Smithsburg - Kevin Jeter
Town of Smithsburg - Dave Muldoon
Town of Smithsburg - Brad Nee
Town of Williamsport - Lewis Blenard
Town of Williamsport - Leonard Kelly
Town of Williamsport - Gary Watson
Planning Commission Member
City of Hagerstown - Colin Ploscaru
City of Hagerstown - James Stone
City of Hagerstown - Ron Thomas
City of Hagerstown - Judith Wheeler